Najwyższe na świecie obiekty do skoków na bungee – szczeciński Big Tower na szczycie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Obiekty, z których można oddać skok na bungee, to nie tylko specjalnie stworzone platformy, ale także elementy architektury miasta. Gdzie i z jakich wysokości można oddać wymarzony Dream Jump?

Big Tower, Polska

Aktualnie najwyższy obiekt do skoków na bungee znajduje się w Polsce. Od grudnia 2018 roku rope jump można wykonać z mierzącej 252 metry wysokości wieży Big Tower w Szczecinie. Właściciele obiektu dostosowali jedną z wież opuszczonej fabryki sztucznego jedwabiu Wiskord i stworzyli najwyższy obiekt tego typu na świecie, pokonując dotychczasowego lidera w Chinach.

Koszt jednorazowego skoku wynosi 550 złotych, a samo miejsce można odwiedzić od wiosny do jesieni przez 7 dni w tygodniu. Na czas zimy organizowane są skoki tylko w weekendy, na które należy się zapisać z czasowym wyprzedzeniem.

Wieża Macau, Chiny

Drugim co do wielkości obiektem na świecie jest chińska budowla oddana do użytku w 2001 roku. Projekt wieży powstał dzięki chińskiemu miliarderowi Ho Hung-sun, który inspirował się podobnym obiektem znajdującym się w Auckland w Nowej Zelandii.

Cały budynek mierzy 338 metrów, jednak skoki wykonywane są z niższego poziomu. Dodatkowo miłośnicy adrenaliny mogą odbyć spacer po pierścieniu wieży. Dla bezpieczeństwa każdy chętny uczestnik jest podpięty do zabezpieczających lin. Podczas skoku na bungee wykorzystywane są także specjalnie zaprojektowane liny, które pozwalają na odbijanie się w górę i w dół, tak by maksymalnie zmniejszyć ryzyko uderzenia w budowlę.

Zapora Verzasca, Szwajcaria

Równie interesującym obiektem, na którym można oddać skok na bungee, jest łukowa zapora wodna znajdująca się nad jeziorem Lago di Vogorno w Szwajcarii. Całość tamy ma długość około 30 kilometrów, a skoki oddawane są z wysokości 220 metrów. Samo miejsce jest o tyle wyjątkowe, że właśnie z tej zapory swój słynny skok oddał James Bond grany przez Pierce’a Brosnana w filmie „Golden Eye”. Z atrakcji mogą korzystać dzieci od 14 roku życia.

Bloukrans Bridge, RPA

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na światowej mapie skoków na bungee jest most Bloukrans. Zawodnicy mogą tutaj oddać skok z wysokości 216 metrów wprost w dól afrykańskiej rzeki otoczonej przez góry.

Most był budowany przez trzy lata i ostatecznie został otwarty w 1983 roku i był pierwszym obiektem w RPA, z którego oddano skok na bungee. Mniej odważni wielbiciele wysokości mogą przejść się po historycznym moście specjalnie zbudowana kładką.

Europabrücke Bridge, Austria

Skok z mostu można także zrealizować nieco bliżej, bo już w Austrii. Co prawda okoliczne widoki nie są aż tak oszałamiające, ale austriacka autostrada dostarcza równie dużych emocji. Zawodnicy mogą skorzystać z mostu i skoczyć z wysokości 190 metrów.

Organizatorzy skoków pozwalają na uczestnictwo od momentu ukończenia 16 roku życia, a podczas lotu zawodnik może osiągnąć prędkość nawet do 120 km/h. Obiekt znajduje się niedaleko Innsbrucka, dlatego jest świetnym miejscem na przerwę w dłuższej podróży.

Most Niouc, Szwajcaria

Ostatnim miejscem, które powinni zaliczyć wszyscy miłośnicy skoków na bungee, jest szwajcarski most położony w kanionie Val d’Anniviers. Zawodnicy mogą tutaj skoczyć z odległości 190 metrów, podziwiając okoliczne krajobrazy Pienińskich Alp. Właściciele miejsca przygotowali także rozmaite atrakcje w postaci jazdy na 720-metrowej linie zip czy możliwości skorzystania z gigantycznej huśtawki umieszczonej na wysokości.

Foto wyróżniające: Endymion2000, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*