Domowa siłownia? Sprawdź czego potrzebujesz

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Trening na siłowni to jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie zamierzonych celów. Zrzucenie zbędnych kilogramów? Wzmocnienie mięśni? Niezależnie od celów i planów, z dobrze wyposażoną siłownią domową można osiągnąć wszystko. Poniżej znajduje się kilka prostych wskazówek, dzięki którym urządzenie domowej siłowni z prawdziwego zdarzenia będzie możliwe.

Hantle i kettlebell

Każda profesjonalna siłownia posiada w swoim wyposażeniu hantle oraz kettlebell. Warto zadbać o te elementy także w przypadku treningu w domu. Jak prawidłowo dobrać hantle? Aby to zrobić, należy zastanowić się nad swoimi potrzebami, a także możliwościami. Osoby początkujące powinny decydować się na mniejsze ciężary i wraz z postępem podwyższać poprzeczkę. Na początku ciężar 3-5 kg będzie odpowiedni. Przed wyborem ciężaru, warto zrobić test. Należy wziąć hantla do ręki, a następnie wykonać 15 powtórzeń. Jeśli ciężar okaże się zbyt duży lub za mały, należy wypróbować inne dostępne opcje. Jeśli chodzi o wybór ciężaru, ważny jest także cel ćwiczeń oraz oczywiście grupa ćwiczonych mięśni. Jeśli ważne jest zwiększenie siły mięśni, warto postawić na większy ciężar, ale mniejszą ilość powtórzeń. Natomiast w przypadku treningu wytrzymałościowego, dobrze sprawdzi się niższe obciążenie z większą ilością powtórzeń.

Kettlebell to kolejny niezbędny element dobrze wyposażonej domowej siłowni. Wybierając odpowiedni, warto zwrócić uwagę na uchwyt. Ćwiczenia z użyciem kettlebell powinny być komfortowe. Uchwyt musi posiadać odpowiednią grubość i wielkość, co należy dostosować do gabarytów dłoni. Przed zakupem warto więc chwycić kettlebell  i sprawdzić, czy rozmiar uchwytu jest odpowiedni. Jeśli chodzi o ciężar, wszystko zależy od poziomu zaawansowania. Osoby początkujące powinny decydować się na 8 kg w przypadku kobiet i od 16 w przypadku mężczyzn. 

Sztangi w domowej siłowni

W każdej porządnej siłowni jest dostępna również sztanga. Każda składa się z 3 elementów:

  • Gryf – drążek za który należy chwytać sztangę podczas ćwiczeń.
  • Zaciski – dzięki nim można zabezpieczyć obciążniki przed zsunięciem podczas treningu.
  • Obciążniki – najczęściej są to stalowe krążki.

Wybór odpowiedniej sztangi zależy od kilku czynników. Sztanga łamana jest odpowiednim wyborem dla osób, którym zależy najbardziej na kształtowaniu bicepsów. Ten rodzaj sztangi odciąża nadgarstki osoby ćwiczącej. Sztanga prosta to dobry wybór w przypadku preferowania martwego ciągu, wyciskania na klatkę czy podrzutu.

Bieżnia treningowa

W przypadku dysponowania większym metrażem, warto w swojej domowej siłowni umieścić również dobrej jakości bieżnię treningową. Jedną z najlepszych opcji będzie bieżnia elektryczna, która umożliwia dostosowanie tempa biegu czy marszu do potrzeb osoby ćwiczącej. Bieżnia elektryczna posiada także szereg przydatnych funkcji, które pozwalają monitorować przebieg treningu oraz postępy. Mowa tutaj o funkcjach takich jak dystans, czas treningu, kąt nachylenia czy pomiar pulsu. Bieżnia to urządzenie, dzięki któremu można zadbać o dobrą formę niezależnie od pory roku i warunków panujących na zewnątrz. Jest to dobry sprzęt zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Wybierając bieżnię do domowej siłowni, warto zwrócić uwagę na systemy dbające o odpowiednią amortyzację, dzięki której stawy są chronione przed przeciążeniem. 

Wentylacja w domowej siłowni i lustra

Warto pamiętać, że otwarte okna to niewystarczająca wentylacja w domowej siłowni. Aby zadbać o komfort podczas treningu, należy zamontować kratki wentylacyjne, dzięki którym dostęp do świeżego powietrza nie będzie problemem. Jeśli siłownia domowa ma być użytkowana również w okresie letnich miesięcy, klimatyzator okaże się dobrym rozwiązaniem. Dzięki niemu niezależnie od pory roku, ćwiczenia na siłowni będą odbywały się w przyjaznych warunkach. 

Jedynie dobrze wykonany trening przyniesie oczekiwane efekty. Warto umieścić w domowej siłowni kilka dużych luster, aby móc kontrolować swoją postawę podczas ćwiczeń. Dzięki temu ich prawidłowe wykonywanie będzie możliwe, a trening przyniesie oczekiwane efekty, co potwierdza trener personalny, specjalista od ćwiczeń.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*