Skok na bungee to sport, którego żadnemu miłośnikowi ekstremalnych doznań przedstawiać nie trzeba. Co różni go od Dream Jumpu, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród fanów sportów ekstremalnych?
Mianem Dream Jumpu określa się opatentowaną technikę wykonywania skoków z wysokości, z użyciem odpowiednio skonstruowanego układu asekuracyjnego składającego się z dwóch lin dynamicznych i bloczka. Wspomniane liny są luźno rozwieszone między dwoma obiektami w taki sposób, aby kształtem przypominały literę “U”. Takie rozmieszczenie sprawia, że możliwe staje się wydłużenie czasu spadania aż do 90% wysokości danego obiektu. W czasie długiego, swobodnego lotu, skoczek wykonywać może rozmaite akrobacje, takie jak salta czy gwiazdy. Możliwe są tutaj także skoki wieloosobowe oraz z wykorzystaniem różnego rodzaju przedmiotów.
Czym Dream Jump różni się od popularnego skoku na bungee? Pierwsza różnica dotyczy obiektów. W przypadku skoków na bungee jego parametry muszą być ściśle określone. Jeżeli chodzi o Base Jump, pozwala on na wykonywanie skoków z dowolnych obiektów. Kolejna bardzo ważna kwestia to długość swobodnego lotu. W sporcie ekstremalnym, jakim jest skok na bungee, jest ona ograniczona. Przykładowo, skok z wysokości 60 metrów wiąże się ze swobodnym lotem o długości 25 metrów. Tyle samo trwa tutaj hamowanie. Zapas bezpieczeństwa wynosi 10 metrów. A jak wygląda to w przypadku base jumpingu? Skok z tej samej wysokości gwarantuje swobodny lot o długości 40 metrów. Hamowanie wymaga tu 10 metrów. Tyle samo wynosi zapas bezpieczeństwa. Zarówno w przypadku skoku na bungee, jak i Dream Jumpu, suma swobodnego lotu, hamowania i zapasu bezpieczeństwa nie może być wyższa niż wysokość danego obiektu. Im jest on wyższy, tym dłuższy i wygodniejszy jest swobodny lot.
Omawiając różnice pomiędzy tymi dwiema dyscyplinami ekstremalnymi, nie sposób nie wspomnieć o hamowaniu. W skoku na bungee hamuje się dzięki zastosowanej gumie, która rozciąga się pod wpływem ciężaru skoczka. Jeżeli skacze on z wysokości 60 metrów, hamowanie zajmuje 25 metrów. Znajduje się on w pozycji z głową w dół. Podczas pierwszych kilku rozciągnięć gumy, do czynienia mamy z bardzo gwałtownymi zmianami pozycji, których skoczek nie może kontrolować w czasie hamowania. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku Dream Jumpu. Sport ten gwarantuje komfortowe oraz łagodne hamowanie. Jest ono możliwe dzięki odpowiedniemu połączeniu ze sobą lin statycznych oraz dynamicznych. Gdy skok odbywa się z wysokości 60 metrów, długość pierwszych z nich wynosi 450 metrów, drugich – 160 metrów. Podczas rozciągania, oddają one energię w sposób, który gwarantuje skoczkowi subtelne hamowanie. Co więcej, proces ten zachodzi tutaj nie w pionie, lecz w poziomie. W czasie hamowania skoczek znajduje się w pozycji z głową do góry, dzięki czemu ma on pełną kontrolę nad swoim ciałem.
Podczas skoku na bungee skoczek podpinany jest do układu przy pomocy pasów znajdujących się w okolicy kostek. Niekiedy dodatkowo stosuje się uprząż biodrową. Skok oddawany jest tutaj w pozycji z głową w dół. W czasie hamowania, pasy i uprząż nie zapewniają bezpieczeństwa dla kręgosłupa. Jeśli chodzi o Dream Jump, do czynienia mamy z uprzężą pełną, która łączy ze sobą część biodrową oraz piersiową. Skoczek podpinany jest do układu za pomocą łącznika centralnego uprzęży, który umieszczony jest na wysokości klatki piersiowej. Dzięki temu układ kostny jest w pełni bezpieczny. Skok oddawany jest tu w sposób naturalny, a swobodny lot zaczyna się w pozycji pionowej.