Erzberg Rodeo – najtrudniejszy wyścig hard enduro

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Organizowany w austriackiej kopalni rudy wyścig Erzberg Rodeo to jedno z najbardziej ekstremalnych wydarzeń dla motocyklistów offroadowych. Swego czasu absolutnym dominatorem tych arcytrudnych zmagań był Polak – Tadeusz „Taddy” Błażusiak

Na czym polega Erzberg Rodeo?

Całe wydarzenie trwa 4 dni, podczas których rozgrywają się kwalifikacje oraz Rocket Ride. W pierwszej fazie na linii startu melduje się 1500 zawodników z ponad 40 krajów z całego świata. Po dwudniowych eliminacjach do właściwego Erzberg Rodeo przystępuje 500 najlepszych riderów. Zawodnicy mają cztery godziny na pokonanie ekstremalnej trasy i ukończenie wyścigu. Każdego roku na metę dojeżdża zaledwie kilkunastu kierowców. Wyścig jest częścią Red Bull Hard Enduro Series, w którym rywalizują zawodnicy z całego świata.

Erzberg Rodeo należy do grupy najbardziej wymagających wyścigów na świecie, dlatego zawodnicy biorący w nich udział muszą wykazać się nie tylko odwagą i umiejętnościami technicznymi, ale przede wszystkim wykazać się sprytem, sprawnością fizyczną i systematyczną realizacją taktyki. Podczas austriackiego wyścigu większość motocyklistów zostaje wykluczona z rywalizacji już w pierwszych etapach trasy lub jeszcze przed początkowym punktem kontrolnym, z powodu licznych kolizji i kraks na trasie.

Przebieg trasy

Wyścig organizowany jest na terenie starej kopalni żelaza w Austrii i stanowi najbardziej wymagający przejazd hard enduro w całej Europie. Linia startu umieszczona jest u stóp góry, a zawodnicy muszą pokonać trasę pełną stromych podjazdów, wąskich leśnych ścieżek, kamieni i skał, błota, pustynnego piasku, groźnych zjazdów oraz wysokiej temperatury. Meta umiejscowiona jest po drugiej stronie stromej góry. Zawodnicy ruszają w 50-osobowych grupach, których kolejność zależy od wyników prologu. Na trasie umieszczone są 23 punkty kontrolne, na których meldują się motocykliści. Wyścig kończy się równo po czterech godzinach jazdy, a wynik zawodników, którzy nie dotrą w tym czasie do mety, jest zapisywany z ostatniego punktu kontrolnego, w którym się znaleźli. Nagrodą za ukończenie wyścigu jest skała uformowana ze zbocza „Żelaznej Góry”.

Historia wydarzenia

Pierwszy wyścig odbył się w 1995 roku, a jego zwycięzcą został reprezentant Południowej Republiki Afryki Alfie Cox. Wydarzenie miało charakter spontaniczny, a zawodnicy postanowili wspólnie zdobyć jedną z ekstremalnych gór Europy, we wnętrzu której zbudowana była działająca wciąż kopalnia. „Żelazna Góra” kształtem przypomina piramidę, gdyż złożona jest z wielu warstw i poziomów. To właśnie jej specyficzny wygląd i krajobraz zainspirował twórców do stworzenia profesjonalnego wyścigu motocyklowego.

Zainteresowanie wyścigiem wzrastało w zawrotnym tempie. Na starcie pierwszego rajdu pojawiło się zaledwie kilkudziesięciu zawodników, ale w kolejnych sezonach liczba ta sukcesywnie wzrastała. Erzberg Rodeo w krótkim czasie zmieniło się z lokalnego wydarzenia organizowanego dla najbliższych przyjaciół i znajomych, w zjazd najlepszych riderów z całego świata. Wyścig organizowano nieprzerwanie od 25 lat, aż do ubiegłego roku, gdy organizatorzy zostali zmuszeni do odwołania imprezy ze względu na epidemiczne obostrzenia wprowadzone na terenie całej Austrii. Kolejna edycja Erzberg Rodeo została natomiast zaplanowana na 3-6 czerwca 2021.

Polski bohater Erzberg Rodeo

Jedną z niekwestionowanych legend i gwiazd Erzberg Rodeo jest wybitny polski motocyklista Tadeusz Błażusiak. Pochodzący z Nowego Targu zawodnik jest pięciokrotnym zwycięzcą ekstremalnego wyścigu i jak dotychczas pozostaje jedynym riderem na świecie, któremu udało się pokonać trasę 5 razy z rzędu!

Czas endurowych sukcesów Błażusiaka przypada na lata 2007-2011. Przed rozpoczęciem kariery na motocyklach KTM motocyklista zajmował się zawodową jazdą w trialu. Jako pierwszy reprezentant Polski wygrał i trzykrotnie obronił tytuł Mistrza Europy w Trialu Motocyklowym. W latach 1999-2007 pozostawał niepokonany we wszystkich krajowych startach w tej kategorii. Po zwycięstwie w zawodach Superenduro organizowanych w Krakowie w 2016 roku oficjalnie zakończył zawodową karierę kierowcy enduro. W 2015 roku stacja telewizyjna NC+ zrealizowała film dokumentalny „Teddy”, opowiadający historię najlepszego polskiego ridera.

🎙 Taddy Blazusiak Talks Red Bull Erzbergrodeo

Enduro legend Taddy Blazusiak called to chat with Rob Warner about his 5 wins at Red Bull Erzbergrodeo, and how much the bikes and races have changed over the years.

Opublikowany przez Red Bull Motorsports Środa, 24 czerwca 2020

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*