Grzegorz Hedwig i Natalia Pacierpnik – polskie nadzieje na drugi olimpijski medal w kajakarstwie górskim

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce kajakarstwo górskie, a na świecie slalom. Polscy zawodnicy mają szansę ponownie zabłysnąć w tej konkurencji na najbliższej olimpiadzie – nasze największe nadzieje medalowe to Grzegorz Hedwig oraz Natalia Pacierpnik.

Polski slalom

Kajakarstwo górskie może nie należy do najpopularniejszych sportów nad Wisłą, aczkolwiek cieszy się dużym szacunkiem, głównie z uwagi na swoją historię i osiągnięcia reprezentantów Polski. Na Igrzyskach Olimpijskich Biało-Czerwoni pojawili się pierwszy raz już w 1972 roku. Po złoty medal sięgnęła wówczas dwójka sportowców w kanadyjce.

Wybitne wyniki nasi rodacy uzyskują zazwyczaj w K-1. Mateusz Polaczyk zdobył aż trzy medale mistrzostw świata, a Dariusz Popiel wywalczył srebro w mistrzostwach Europy. Ostatni medal olimpijski osiągnęliśmy jednak w 2000 roku (srebro). Przed Polakami znów otwiera się więc wielka szansa na sportowy sukces.

Na olimpiadzie w Tokio, przy korzystnym układzie, nasi reprezentanci mogą pojawić się we wszystkich czterech kategoriach. Do tej pory mamy zagwarantowany udział w trzech kategoriach, bo naszym kanadyjkarkom niestety nie udało się wywalczyć przepustki.

Nic jednak jeszcze nie jest przesądzone, ponieważ nie odbyły się afrykańskie kwalifikacje w tej dyscyplinie. Jeśli te przebiegną korzystnie dla Polek, wolne miejsce trafi do pierwszego kraju na liście rezerwowej – czyli dla Polski.

Reprezentacja Polski w kajakarstwie górskim 2021

W reprezentacji Polski w kajakarstwie górskim na pewno znajdzie się Krzysztof Majerczyk, który w zeszłym roku uzyskał tytuł młodzieżowego wicemistrza Europy. Przegrał w półfinale, lecz osiągnięcie było wystarczające, aby uzyskać kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie.

Drugim reprezentantem jest doświadczony kanadyjkarz, 33-letni Grzegorz Hedwig – medalista mistrzostw Polski i mistrzostw Europy w slalomie kajakowym. Na prestiżowe zawody do stolicy Japonii poleci także Klaudia Zwolińska, która uzyskała najlepszy wynik podczas mistrzostw Europy, a której zabrakło niewiele ponad pół sekundy do brązowego medalu. Tym samym znajduje się w gronie zawodniczek, od których oczekuje się na olimpiadzie najwięcej.

Kierunek Tokio !!! 😍

Bilet na moje drugie Igrzyska wywalczony 👊💪.
W najbliższym czasie postaram się napisać coś więcej…

Opublikowany przez Grzegorza Hedoga Niedziela, 9 maja 2021

Grzegorz Hedwig i Natalia Pacierpnik – polskie nadzieje na medal w Tokio

Wielkie nadzieje są wiązane również z Grzegorzem Hedwigiem oraz Natalią Pacierpnik, którzy w 2019 roku wywalczyli w La Seu d’Urgell prawo do startu na igrzyskach dla polskiej reprezentacji. Grzegorz Hedwig walczył w kategorii C1, natomiast Natalia Pacierpnik w K1.

Zawodniczka była już na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku – zajęła wówczas siódme miejsce. Do jej największych osiągnięć należy m.in. 24. miejsce na Mistrzostwach Świata 2012, 15. miejsce na Mistrzostwach Europy (K-1) w tym samym roku oraz wicemistrzostwo Starego Kontynentu w kategorii K-1 3x.

Gdzie w Polsce można spłynąć kajakiem?

Spływ kajakiem jest oczywiście powszechnie dostępny niemal w każdym z większych miast. Liczne resorty, ośrodki wypoczynkowe czy obiekty turystyczne oferują możliwość wypożyczenia kajaków nawet na kilkudniowy spływ. Takie wyprawy są organizowane przez specjalne ekipy, ogłaszające swoją działalność w internecie.

Gdyby jednak samo płynięcie kajakiem wśród pól i łąk okazało się za mało ekscytujące, można zdecydować się na kajakarstwo górskie. W tym celu należy udać się na południe kraju, najlepiej w góry. Słynnym ośrodkiem slalomu jest Dunajec, gdzie działają kluby z Sromowców Wyżnych, Nowego Sącza, Szczawnicy czy Krościenka.

Poza województwem małopolskim można odnaleźć dwa kluby: w Leśnej na Dolnym Śląsku, a także w Drzewicy w województwie łódzkim. Z klubów małopolskich dwa mają swój ośrodek w Krakowie, który może poszczycić się pięciogwiazdkowym torem Kolna. W Drzewicy odnajdziemy trzygwiazdkowy tor, zaś w Wietrznicach i Leśnej – dwugwiazdkowe.

Foto wyróżniające: David Merrett from Daventry, England, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*