Jak dobrać optymalny czepek pływacki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czepek kąpielowy to kluczowy i niezastąpiony element pływackiego ekwipunku, w związku z czym warto zadbać o to, aby był on jak najwyższej jakości. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wyborze czepka do pływania?

Czepek pływacki – dlaczego warto go zakładać?

Wielu entuzjastów pływania przed pójściem na dany basen sprawdza możliwość przebywania w wodzie bez czepka kąpielowego. Jednak nawet jeśli obiekt nie wymaga od nas założenia tego komponentu stroju pływackiego, to zdecydowanie warto mieć go na głowie.

Noszenie czepka na basenie to przede wszystkim mnóstwo korzyści związanych z naszym zdrowiem i komfortem pływania. Dzięki niepozornemu sprzętowi będziemy w stanie m.in. chronić włosy przed niszczącym działaniem chloru czy uniknąć często spotykanego szumienia w uszach. Dodatkowo czepek pływacki zmniejsza opór wody i ma korzystny wpływ na dynamikę pływania – nie bez powodu noszą go profesjonaliści!

Czepek pływacki – jakie rodzaje wyróżniamy?

Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu dobrodziejstw oferowanych przez czepek, musimy dokonać właściwego wyboru jego rodzaju. Czepki pływackie dzieli się przede wszystkim ze względu na materiał, z którego są wykonane. Aktualnie na rynku można znaleźć następujące typy tego sprzętu:

  1. Czepki silikonowe – prawdopodobnie najbardziej powszechny rodzaj, cieszący się uznaniem zarówno wśród amatorów, jak i zawodowców. Czepki wykonane z silikonu z reguły są grube i solidne, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. Dodatkowo bardzo łatwo się je zakłada i zdejmuje, a dzięki dokładnemu przyleganiu do skóry stanowią świetną ochronę przed potencjalnym przemoczeniem włosów.
  1. Czepki poliestrowe – czepki wykonane z poliestru charakteryzują się dużą odpornością na chlor i wytrzymałością, ale z ich stosowaniem wiążą się pewne niedogodności, bowiem nie chronią one przed dostępem wody do skóry. To wybór przede wszystkim dla tych, którym zależy na uniknięciu efektu „ciągnięcia” włosów.
  1. Czepki lateksowe – lateks posiada niemalże bliźniacze właściwości ochronne do silikonu, ale jest od niego cieńszy. W efekcie czepki lateksowe mogą poszczycić się większym poziomem „oddychalnośći” – lepiej przepuszczają powietrze, są lżejsze i bardziej komfortowe. Na ich niekorzyść działa z kolei fakt, że trudniej się je zakłada i zdejmuje (mowa głównie o wspomnianym wcześniej efekcie ciągnięcia włosów). 
  1. Czepki lycrowe – grupa czepków, które cechują wysoka elastyczność i wytrzymałość. Tego typu czepki nie sprawiają problemów podczas zakładania i zdejmowania. Wyraźnym minusem lycry jest natomiast fakt, że zwiększa ona opór wody i nie chroni przed nią skóry.
  2. Czepki powlekane – czepki, które łączą w sobie najlepsze właściwości wariantów silikonowych i materiałowych. Składają się one z warstwy materiału pokrytej z zewnątrz silikonem. Efekt? Czepki powlekane zapewniają zarówno ochronę przed szkodliwym działaniem chloru, jak i komfort użytkowania.

Czepek pływacki – na co zwrócić szczególną uwagę?

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru dotyczącego czepka do pływania należy zadbać o kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim musimy mieć pewność, że nie jesteśmy uczuleni na dany rodzaj materiału. Ponadto przed zakupem konieczne jest przymierzenie czepka – spełni on swoją rolę wyłącznie wtedy, gdy będzie odpowiednio przylegał do skóry. Na sam koniec warto zastanowić się nad tym, jak często uczęszczamy na basen. Im częściej pływamy, tym bardziej wytrzymały czepek będzie nam potrzebny.

Zdj. główne: Orca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*