Maraton Piasków – pustynny bieg ultra przez palącą Saharę

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Maratony to jedne z najchętniej oglądanych i najczęściej wybieranych przez amatorów dyscyplin sportowych turnieje. Wywodzące się ze starożytnej Grecji biegi maratońskie podbijają serca milionów na całym świecie. Ale prawdziwym sportowcem okazuje się biegacz, który weźmie udział w Marathon des Sables.

Ultramaraton

Marathon des Sables, czyli Maraton Piasków organizowany na południu Maroka, to ultramaraton – od normalnego maratonu różni się dystansem. Nie ma się zresztą co dziwić, gdyż bieg odbywa się na największej pustyni świata, więc miejsca jest wiele. Cały dystans wynosi 230 kilometrów, czyli mniej więcej tyle, ile odległość między Kołobrzegiem a Trójmiastem. Trasa jednak przebiega przez rozżarzone słońcem piaski pustyni. Czas, jaki mają uczestnicy na pokonanie Sahary, to siedem dni. Jak wygląda sama przeprawa?

Jak wygląda bieg?

Wydarzenie jest organizowane od 1986 roku i powszechnie uznaje się je za jedno z najtrudniejszych przedsięwzięć biegowych. Uczestnicy mają na pokonanie niemal ćwierć tysiąca kilometra zaledwie siedem dni. Bieg został podzielony na sześć etapów, z czego najdłuższy wynosi 80 kilometrów. Na każdy etap organizatorzy dostarczają zawodnikom wodę oraz namioty. Resztę jednak każdy musi dźwigać na plecach. Cały sprzęt, jedzenie oraz ubrania – na wszystkie dni biegu – muszą zmieścić się w plecaku. Każdy etap również posiada swoje limity czasowe, na ten najdłuższy wyznaczono 34 godziny. Jedynie ostatni etap, 22-kilometrowy, to trasa przez w miarę przyzwoite warunki, gdzie grunt jest usztywniony, a wzdłuż drogi biegaczy dopinguje publiczność. 

Kto może startować, kiedy odbywa się maraton, jak się przygotować?

Wiele osób z pewnością interesują trzy powyższe, najważniejsze pytania. Odpowiadamy więc na każde:

  1. Startować w przedsięwzięciu w teorii może każdy. Istnieją jednak pewne bariery. Pierwszym z nich są finanse i nie mówimy tutaj tylko o kwestiach takich jak zameldowanie w hotelu. Wpisowe na ultramaraton wynosi 5000 dolarów. 
  2. Maraton Piasków odbywa się w pierwszej połowie roku, kiedy do Polski zdąży już zawitać wiosna. Czyli na początku kwietnia. 
  3. Z pewnością przygotowania to najtrudniejszy etap. Chodzi tu nie tylko o umiejętność przebiegnięcia 230 kilometrów, ale także pokonanie temperatury. Dlatego konieczne w tej kwestii będzie wysilenie nie tylko mięśni, ale również umysłu, odpowiednie zaplanowanie trasy, próbne biegi po Polsce to absolutne minimum. Konsultacje z lekarzem również.

Ciekawostki

  • Dotychczas w ultramaratonie wzięło udział blisko jedenaście tysięcy osób.
  • Najstarszy zawodnik miał 78 lat.
  • Najmłodszym odnotowanym zawodnikiem był 16-latek. 
  • Nad biegaczami opiekę sprawuje mała armia lekarzy w liczbie 50 osób. 
  • Najczęstszym zwycięzcą biegu był Marokańczyk Lahcen Ahansal.
  • Pierwszym Polakiem, który podjął wyzwanie, był Stefan Stefański (zajął on osiemnaste miejsce w 2001 roku).

Zdj. główne: Jeremy Lapak/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*