Najbardziej spektakularne loty paralotnią

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Paralotniarstwo to najmłodszy na świecie sport lotniczy polegający na lataniu z wykorzystaniem paralotni. Na przestrzeni ostatnich lat nie brakowało jednak spektakularnych wyczynów, które na stałe zapisały się w historii tej dyscypliny.

Co warto wiedzieć na temat sportu, jakim jest paralotniarstwo? Powstał on w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku we Francji. W naszym kraju sport ten zaczął być popularny około 10 lat później. Paralotnia to rodzaj szybowca, który ma miękki płat nośny, więc nie wymaga silnika. Jej pilot siedzi w specjalnej uprzęży, która jest umieszczona powyżej wykonanego z tkaniny skrzydła.

Loty na paralotni polegają przeważnie na starcie ze zbocza o odpowiednim kącie nachylenia. Kolejne etapy stanowią szybowanie oraz lądowanie na lądowisku. Czas lotu zależy od przewyższenia między miejscem startu a miejscem lądowania.

Kto może latać na paralotni? Tak naprawdę każdy. Sport ten mogą uprawiać zarówno nastolatki, jak i seniorzy. Opanowanie sztuki latania na paralotni nie należy do najtrudniejszych. Prosta jest tutaj zarówno obsługa sprzętu, jak i sam start, manewrowanie szybowcem oraz lądowanie. Jest to również sport stosunkowo bezpieczny.

Do latania na paralotni najlepiej nadają się tereny górskie. Aby móc odbyć lot w zupełności wystarczy różnica wysokości pomiędzy startem a lądowaniem. Do niewątpliwych zalet tego sportu lotniczego zalicza się możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Co ciekawe, paralotniarstwo z powodzeniem uprawiać można również na terenie płaskim. Jak to możliwe? Lot odbywa się tutaj z użyciem holu, który pozwala na uzyskanie wysokości nawet kilkuset metrów.

Antoine Girard i jego lot nad Broad Peakiem

Jeśli chodzi o najbardziej spektakularne loty paralotnią w dziejach ludzkości, należy wspomnieć zwłaszcza o doświadczonym francuskim paralotniarzu i alpiniście – Antoine Girardzie, który startując z ziemi wzniósł się na niebagatelną wysokość 8157 metrów i przeleciał tuż obok słynnego wierzchołka Broad Peak (jest to 12. pod kątem wysokości szczyt Ziemi).

Girard przebywał w pakistańskich górach przez niemal miesiąc. W tym czasie biwakował i latał samotnie między innymi dokoła Nanga Parbat. W lipcu wystartował wreszcie z lodowca Baltoro i przeleciał przez Trango Tower nad Concordię. Stamtąd udał się na masyw Broad Peak i jako pierwszy paralotniarz doleciał do wspomnianego szczytu, którego wysokość wynosi 8051 metrów.

Po pobiciu rekordu Girard pokonał przełęcz Gondogoro zlokalizowaną na wysokości 5620 metrów i wylądował na wysokości 4400 metrów. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego francuskiego paralotniarza? W 2013 roku zajął 3. miejsce w niezwykle wymagającym wyścigu X-Alps. Uczestniczył również w wielu wyprawach w Himalajach oraz w zawodach Pucharu Świata w boulderingu, czyli wspinaczce po wolnostojących, kilkumetrowych blokach skalnych bez użycia liny.

Lot Thomasa de Dorlodota i Horacio Llorensa nad Himajalami

Warto wspomnieć tutaj także o dwójce paralotniarzy – Thomasie de Dorlodocie oraz Horacio Llorensie, którzy w październiku 2019 roku odwiedzili Indie w celu odbycia 350 – kilometrowego lotu nad himalajskimi pasmami. Wiódł on przez najrzadziej odwiedzane miejsca w historii tego sportu. Paralotniarze jako pierwsi na świecie przelecieli nad przełęczą Rohtang. Odbyli oni również pierwszy lot nad doliną Spiti osiągając wysokość 6200 metrów nad poziomem morza. Podczas swojej przygody bardzo często borykali się oni z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

20 + 1 =