Napoje izotoniczne czym są i czy warto je stosować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Napoje izotoniczne są produktami, których głównym celem jest nawodnienie oraz uzupełnienie elektrolitów, a przy okazji witamin czy soli mineralnych. Dodatkowo mogą one stanowić pewne niewielkie źródło węglowodanów. 

Napoje izotoniczne można kupić niemal w każdym sklepie spożywczym oraz w tych z asortymentem dla sportowców. Na rynku istnieje wiele tego typu produktów w postaci płynów czy proszków do sporządzenia roztworu. Napoje izotoniczne są przede wszystkim dedykowane sportowcom uprawiającym długie i intensywne treningi czy osobom o zwiększonej aktywności fizycznej, ale tak naprawdę może je stosować każdy. 

Czy napój izotoniczny a energetyczny to te same produkty?

Napoje izotoniczne bywają utożsamiane z napojami energetycznymi, jednak są to zupełnie różne produkty.

Napoje energetyczne zawierają przede wszystkim kofeinę, guaranę czy taurynę oraz  znaczne ilość węglowodanów i wiele innych substancji o niezbyt korzystnym działaniu na organizm. Ich celem jest pobudzenie i dodanie energii. Jednak napoje energetyczne, szczególnie jeśli są spożywane w nadmiarze mogą powodować szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: https://holterdodomu.pl/co-sie-dzieje-z-naszym-sercem-po-wypiciu-napoju-energetycznego

Napoje izotoniczne zawierają przede wszystkim wodę oraz elektrolity w postaci sodu, potasu, magnezu czy wapnia. Dodatkową w swoim składzie zawierają niewielkie ilości: węglowodanów, soli mineralnych czy witamin. Ich celem jest prawidłowe nawodnienie oraz uzupełnienie elektrolitów utraconych np. w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego.

Dlaczego elektrolity są takie ważne?

Obecność elektrolitów w odpowiednich stężeniach warunkuje regulację gospodarki wodno-elektrolitowej i utrzymanie prawidłowych wartości pH oraz ciśnienia krwi. Ich obecność jest konieczna, aby przewodnictwo impulsów elektrycznych  było prawidłowe, a tym samy praca mięśnia sercowego, mięsni szkieletowych czy układu nerwowego przebiegała bez zakłóceń. Co więcej, są one niezbędne do zajścia i prawidłowego przebiegu wielu procesów metabolicznych. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o ich uzupełnianiu, szczególnie w sytuacjach, które mogą przyczyniać się do ich zwiększonej utraty.

Jak możemy tracić elektrolity?

Między innymi wraz z potem, szczególnie w przypadku zwiększonej aktywności kiedy zwiększona jest również potliwość. Innymi stanami, które mogą przebiegać z zwiększoną utratą elektrolitów są: uporczywe wymioty, biegunki czy choroby przebiegające z wysoką gorączką. Pamiętajmy, że są to stany, które prowadzić również do odwodnienia.  

Czy niedobór elektrolitów może wpływać na pracę serca?

Niedobór elektrolitów, szczególnie potasu, wapnia oraz magnezu może przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń pracy serca np. migotania przedsionków. W przypadku wystąpienia arytmii, odczuwalne mogą być objawy takie jak:

  • nierówne bicie serca
  • uczucie kołatania
  • dyskomfort w klatce piersiowej
  • zawroty głowy
  • duszność
  • osłabienie

Objawy te mogą mieć też inne przyczyny, niekoniecznie kardiologiczne. Jednak ich pojawienie się powinno skłonić do diagnostyki, gdyż arytmie mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia i należy je leczyć. W celu wykrycia arytmii, najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie badania Holter EKG. Szczególnie jeśli zaburzenia pracy serca są napadowe, pojawiają się okresowo i mogą być nieuchwycone w EKG spoczynkowym. Badanie bez kolejki i w łatwy sposób zamówisz na: https://holterdodomu.pl/holter-do-domu-24h

Czy można przygotować w domu?

W Internecie można znaleźć wiele przepisów na przygotowanie napoju izotonicznego w warunkach domowych. Wydaje się to stosunkowo proste. Należy jednak pamiętać, że napój izotoniczny powinien mieć taką samą osmolalność (stężenie) jak płyny ustrojowe. Kupując gotowy produkt mamy pewność, że tak jest, a w przypadku produktów wykonanych samodzielnie niekoniecznie. 

Pamiętajmy również, że napoje izotoniczne są źródłem węglowodanów zatem i kalorii, stąd ich spożycie powinno być uwzględnione w diecie. Co więcej, w kwestii dostarczania elektrolitów, nie powinny być one zamiennikiem zdrowej i zbilansowanej diety.

Fot.: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*