Nurkowanie jaskiniowe i kawernowe – przygoda dla tych, którzy nie boją się ciemności ani ciasnych przestrzeni

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zwiedzić opuszczone wraki, obejrzeć z bliska zatopione u-booty, a może ujrzeć podwodne jaskinie? Nurkowanie staje się coraz popularniejsze, więc jest na to szansa!

Nurkowanie nowym trendem?

Mroczne zakamarki, jaskinie przepełnione wodą, stare kopalnie – dla wielu to niezbyt przyjemna wizja, a jednak znajdują się tacy, których pasją jest podróżowanie do takich miejsc i nurkowanie, aby badać i podziwiać zatopione miejsca. Nie jest to zajęcie dla wszystkich – wymaga ogromnej odpowiedzialności oraz wytrzymałości fizycznej i mentalnej. Nie można pozwolić sobie na panikę, rozproszenie i nieprofesjonalną reakcję. Moment stresu i braku koncentracji może wiązać się z zagubieniem w długich tunelach opuszczonych wraków.

Co może jednak wydawać się zaskakujące, to fakt, iż zajęcie to zdobywa coraz większą popularność na świecie. Sam sport rośnie w siłę nawet w Polsce, w której pojawia się coraz więcej instruktorów, gotowych zabrać nowych uczniów ze sobą na przygodę.

Jeżeli pomysł na taką wyprawę wydaje się dla kogoś kuszący, musi być czujny, aby nie poddać się samej ekscytacji. Należy zastanowić się dokładnie, czy jest się na to gotowym fizycznie i psychicznie. Ryzyko jest bowiem ogromne i od każdej decyzji będzie zależało, czy powrócisz bezpiecznie.

Jakie są wymagania?

Żaden instruktor nie wypuści samopas pod wodę kogoś bez żadnego doświadczenia, które byłoby związane z nurkowaniem. Nawet w przypadku osób obeznanych w temacie, trzeba upewnić się wcześniej, czy to doświadczenie jest wystarczające. Niezależnie od oceny umiejętności, instruktor i tak z nami popłynie.

Najpierw każdy musi przejść odpowiednie szkolenie. Wiadomo, że pływanie kilka metrów pod powierzchnią wody i zbieranie muszelek nie może równać się profesjonalnemu nurkowaniu w głębinie. Naprawdę doświadczeni pływacy mogą spędzić pod wodą wiele godzin i to nie tylko dzięki butlom tlenowym, ale przede wszystkim przez swoje umiejętności i wytrzymałość. Ostatni aspekt jest szczególnie istotny, ponieważ wielu początkujących śmiałków pokonują czynniki nie do ominięcia, jak na przykład ciśnienie pod wodą.

Gdzie szukać informacji i szkoleń?

Trzeba mieć na uwadze, że każda jaskinia jest inna i wymaga za każdym razem nowego przystosowania. Są jednak organizacje, które mogą pomóc danym osobom osiągnąć wymagane doświadczenie lub sprawdzić ich poziom, m.in: IANTD, Tek Lite Cave, Technical Cave, Introductory Cave, Mine Cave oraz Limited Mine.

W niektórych przypadkach nawet setki nurkowań mogą nie wystarczyć, aby przygotować Cię na takie wyzwanie. Wszystko zależy od tego, czy instruktor widzi w danej osobie kogoś, kto będzie w stanie zachować spokój i podołać wyzwaniu.

Nie jest to niemożliwe. Ciągle znajduje się coraz więcej ochotników, a z biegiem lat, uzbieraną wiedzą i doświadczeniem część z tych ochotników staje się instruktorami. Nie każdy będzie w stanie nurkować w takich miejscach, a jeszcze mniej osób zdecyduje się poświęcić czas i energię na to, by zdobyć licencję i nauczać innych. Zwłaszcza kiedy weźmiemy pod uwagę, jak bardzo wymagające i czasochłonne jest to zajęcie. 

Ci jednak, którzy zdecydują się wziąć udział w szkoleniu i skończą je z wynikiem pozytywnym, będą mieli tę niepowtarzalną przyjemność, niedostępną dla większości ludzi, aby zwiedzić podwodne zakamarki tego świata.


Zdjęcie główne: Alexandr Podvalny/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*