Czy MMA zadebiutuje na Igrzyskach Europejskich?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy dzień nieuchronnie przybliża nas do organizowanych w Krakowie Igrzysk Europejskich 2023. Chociaż czasu do imprezy pozostało jeszcze sporo, już teraz prowadzone są rozmowy na temat listy dyscyplin, w których zmierzą się sportowcy. Niewykluczone, że za trzy lata na European Games będziemy mieli okazję oglądać także walki w formule MMA!

Mieszane sztuki walki to niewątpliwie jedna z najszybciej rozwijających się dyscyplin na świecie. Poziom sportowy walk stale idzie w górę, a zawodnicy imponują nieprzeciętnym przygotowaniem fizycznym oraz techniką. Rosnąca atrakcyjność pojedynków przekłada się z kolei na liczną widownię, dzięki czemu wydarzenia organizowane przez czołowe federacje generują coraz bardziej okazałe przychody. Nasz kraj nie jest w tym względzie wyjątkiem, a coraz mocniejsza pozycja MMA na arenie międzynarodowej nie pozostała niezauważona także przez wpływowe persony związane z polskim sportem.

Danuta Dmowska-Andrzejuk wzięła ostatnio udział w programie „Koloseum” – magazynie poświęconym sportom walki. Minister sportu wypowiedziała się tam między innymi na temat swojej wizyty na KSW 54 w Warszawie. Dmowska-Andrzejuk nie ukrywała, że widowisko przypadło jej do gustu, a szczególne wrażenie wywarła na niej staranność, z jaką organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo zawodników. Pani minister, która swego czasu trenowała szermierkę, jest zdania, że MMA ma szansę stać się częścią nadchodzących Igrzysk Europejskich 2023 – jeszcze nie jako oficjalna konkurencja, a jedynie dyscyplina pokazowa.

Deklaracja Dmowskiej-Andrzejuk wyraźnie ucieszyła innego gościa wspomnianej audycji, a mianowicie prezesa stowarzyszenia MMA Polska i współwłaściciela KSW – Martina Lewandowskiego. 45-letni przedsiębiorca zaznaczył, że aktualnie skupia się przede wszystkim na rozbudowie mieszanych sztuk walki w kontekście amatorskim. Ma on nadzieję między innymi na rozegranie podczas IE 2023 Mistrzostw Europejskich Amatorskiego MMA pod szyldem IMAF – organizacji zrzeszającej ponad 110 federacji na całym świecie. Planowane jest również powołanie związku sportowego. Lewandowski doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to działanie absolutnie kluczowe w kontekście nadania MMA miana pełnoprawnej dyscypliny sportowej w mniej lub bardziej odległej przyszłości.

Aby sen środowiska MMA o udziale w European Games mógł się ziścić, konieczny do spełnienia pozostaje jeszcze jeden niezwykle istotny warunek. Organizatorzy, czyli Miasto Kraków oraz marszałek Województwa Małopolskiego zaznaczają, że dyscypliny pokazowe, do których zalicza się aktualnie ta uprawiana z powodzeniem przez Jana Błachowicza czy Joannę Jędrzejczyk, mogą wziąć udział w wydarzeniu tylko jeśli uprzednio znajdą na siebie finansowanie.

Zainteresowanie mieszanymi sztukami walki w Polsce i na świecie z każdym miesiącem jest coraz większe. Coraz więcej wskazuje na to, że ogłoszenie MMA oficjalną dyscypliną sportową pozostaje jedynie kwestią czasu, a udział w Igrzyskach Europejskich 2023 może okazać się niezwykle ważnym ku temu krokiem. Krokiem inicjującym długą i wyboistą drogę, na krańcu której czekają Igrzyska Olimpijskie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*