Paddleboarding to wciąż rozwijająca się dyscyplina wręcz skrojona pod miłośników wodnych sportów ekstremalnych. Jak rozpocząć przygodę z pływaniem na desce z wiosłem? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Stand Up Paddleboarding (SUP) stanowi idealny przykład tego, że geniusz tkwi w prostocie. Aby uprawiać tę dyscyplinę, potrzebujemy jedynie deski z wiosłem i zbiornika wodnego. Jeśli chodzi o formę to nie posiada ona właściwie żadnych ograniczeń – pływać możemy zarówno w niewielkich jeziorach, jak i dzikich rzekach, czy egzotycznych oceanach. Co istotne, każdy może spróbować swoich sił w tym sporcie, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej oraz umiejętności. Przed przystąpieniem do ekstremalnego wyzwania warto jednak poznać, choć kilka podstawowych wskazówek.
Właściwa postawa ciała to klucz do udanego i jednocześnie bezpiecznego pływania. Aby ją osiągnąć należy trzymać stopy równolegle, a następnie rozsunąć je na szerokość ramion. W przypadku złączenia stóp bardzo łatwo o wywrotkę! Może się to wydawać zbyt proste, ale to tak naprawdę tyle jeśli chodzi o usytuowanie się na desce.
Skoro mamy za sobą prawidłową postawę to czas na kolejny aspekt związany z techniką, a mianowicie trzymanie wiosła. Powinniśmy złapać je układając dłonie na wysokości ramion — dzięki długiemu chwytowi będziemy dysponować zdecydowanie większą siłą. Łopatkę wiosła należy zanurzać całkowicie w wodzie, wykonując długi ruch i pracując mięśniami grzbietu, w taki sposób, by odciążyły one bardziej podatne na zmęczenie ramiona. Ponadto dzięki pracy mięśni grzbietu nasze odepchnięcia będą znacznie mocniejsze.
Pływnięcie w linii prostej to jedna z podstawowych zasad poddleboardingu. Jeśli ma się nam to udać, musimy na przemian wykonywać kilka pociągnięć wiosłem z jednej strony, po czym kilka pociągnięć z drugiej. Koniecznie pamiętajmy przy tym o zmianie ułożenia dłoni podczas każdej zmiany strony!
Odpowiednio dobrany sprzęt często stanowi klucz do sukcesu – szczególnie jeśli dopiero co zaczęliśmy zgłębiać tajniki danej dyscypliny. Powszechnie popełnianym podczas początków z paddleboardingu błędem jest próbowanie swoich sił na zbyt małej desce, co prowadzi do poważnych trudności w złapaniu równowagi. Na pierwsze pływanie warto zabrać więc sprzęt o nieco bardziej pokaźnych rozmiarach, który z pewnością ułatwi nam przystosowanie się do nowych okoliczności. Na mniejsze, bardziej zwrotne deski jeszcze nadejdzie pora.
Podczas uprawiania sportów ekstremalnych musimy dbać o bezpieczeństwo swoje, a także pozostałych uczestników zabawy, co niestety nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Nigdy nie powinniśmy wypływać na wodę na własną rękę, niezależnie od doświadczenia. Ponadto nie wolno zapominać o standardowym wyposażeniu sportów wodnych, czyli kamizelce wypornościowej.
Zdj. główne: Tomek Baginski/unsplash.com