Paddleboarding od podstaw – jak pływać na desce z wiosłem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Paddleboarding to wciąż rozwijająca się dyscyplina wręcz skrojona pod miłośników wodnych sportów ekstremalnych. Jak rozpocząć przygodę z pływaniem na desce z wiosłem? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Paddleboarding – co to takiego?

Stand Up Paddleboarding (SUP) stanowi idealny przykład tego, że geniusz tkwi w prostocie. Aby uprawiać tę dyscyplinę, potrzebujemy jedynie deski z wiosłem i zbiornika wodnego. Jeśli chodzi o formę to nie posiada ona właściwie żadnych ograniczeń – pływać możemy zarówno w niewielkich jeziorach, jak i dzikich rzekach, czy egzotycznych oceanach. Co istotne, każdy może spróbować swoich sił w tym sporcie, niezależnie od wieku, sprawności fizycznej oraz umiejętności. Przed przystąpieniem do ekstremalnego wyzwania warto jednak poznać, choć kilka podstawowych wskazówek.

1. Zachowaj prawidłową postawę

Właściwa postawa ciała to klucz do udanego i jednocześnie bezpiecznego pływania. Aby ją osiągnąć należy trzymać stopy równolegle, a następnie rozsunąć je na szerokość ramion. W przypadku złączenia stóp bardzo łatwo o wywrotkę! Może się to wydawać zbyt proste, ale to tak naprawdę tyle jeśli chodzi o usytuowanie się na desce.

2. Chwyć wiosło we właściwy sposób

Skoro mamy za sobą prawidłową postawę to czas na kolejny aspekt związany z techniką, a mianowicie trzymanie wiosła. Powinniśmy złapać je układając dłonie na wysokości ramion — dzięki długiemu chwytowi będziemy dysponować zdecydowanie większą siłą. Łopatkę wiosła należy zanurzać całkowicie w wodzie, wykonując długi ruch i pracując mięśniami grzbietu, w taki sposób, by odciążyły one bardziej podatne na zmęczenie ramiona. Ponadto dzięki pracy mięśni grzbietu nasze odepchnięcia będą znacznie mocniejsze.

3. Płyń w linii prostej

Pływnięcie w linii prostej to jedna z podstawowych zasad poddleboardingu. Jeśli ma się nam to udać, musimy na przemian wykonywać kilka pociągnięć wiosłem z jednej strony, po czym kilka pociągnięć z drugiej. Koniecznie pamiętajmy przy tym o zmianie ułożenia dłoni podczas każdej zmiany strony!

4. Dobierz odpowiedni rozmiar deski

Odpowiednio dobrany sprzęt często stanowi klucz do sukcesu – szczególnie jeśli dopiero co zaczęliśmy zgłębiać tajniki danej dyscypliny. Powszechnie popełnianym podczas początków z paddleboardingu błędem jest próbowanie swoich sił na zbyt małej desce, co prowadzi do poważnych trudności w złapaniu równowagi. Na pierwsze pływanie warto zabrać więc sprzęt o nieco bardziej pokaźnych rozmiarach, który z pewnością ułatwi nam przystosowanie się do nowych okoliczności. Na mniejsze, bardziej zwrotne deski jeszcze nadejdzie pora.

5. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Podczas uprawiania sportów ekstremalnych musimy dbać o bezpieczeństwo swoje, a także pozostałych uczestników zabawy, co niestety nie dla wszystkich jest takie oczywiste. Nigdy nie powinniśmy wypływać na wodę na własną rękę, niezależnie od doświadczenia. Ponadto nie wolno zapominać o standardowym wyposażeniu sportów wodnych, czyli kamizelce wypornościowej.

Zdj. główne: Tomek Baginski/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*