Polacy coraz częściej wymieniają komunikację miejską czy samochód na rower. Równie chętnie spędzają wolny czas na dwóch kółkach, a swoją pasję do rowerów realizują podczas amatorskich zawodów, między innymi na ekstremalnych ultramaratonach.
W tym roku polscy cykliści obchodzili 100-lecie założenia Polskiego Związku Kolarskiego. Okrągły jubileusz pokazuje, że w naszym kraju nieustannie rośnie zainteresowanie kolarstwem – zarówno w wydaniu zawodowym, jak i amatorskim. Efektem tej popularności są liczne imprezy kolarskie organizowane na terenie całego kraju. Wydarzenia obejmują różne dyscypliny i odmiany kolarstwa, w tym MBX, CX, czy wyścig na orientację. Okazuje się, że spośród wszystkich zawodów najpopularniejsze są ultramaratony. Tras w Polsce jest kilka, a oto lista najciekawszych z nich.
Maraton organizowany jest na Podlasiu, a trasa rozpoczyna i kończy się w Parczewie. Wyścig odbywa się co roku, dlatego długość i przebieg trasy nieznacznie się zmienia. Data imprezy jest zazwyczaj planowana na ostatni weekend kwietnia lub początek maja, czyli popularną majówkę. Do ukończenia ultramaratonu Piękny Wschód potrzebne jest zaliczenie 6 punktów kontrolnych oraz ukończenie całej trasy w 30 godzin.
Piękny Zachód to cykl imprez, w ramach którego można pokonać 3 dystanse: 501, 1001 lub 2001 kilometrów bez przerwy. Dłuższe dystanse odbywają się jednocześnie, a krótsza trasa jest znacznie bardziej wymagająca. 501 kilometrów pokonuje się na pagórkowato-górzystym terenie z sumą przewyższeń rzędu 5400 metrów. Limit czasu na pokonanie konkretnych tras to 33, 70 i 135 godzin. Najdłuższa z tras to wycieczka od Bałtyku do Sudetów trwająca około 5 dni.
Pomimo obowiązującego limitu i pomiaru czasu nie musisz ulegać presji rywalizacji .Są one tylko tłem Ultramaratonów…
Opublikowany przez Piękny Zachód Niedziela, 31 stycznia 2021
Najbardziej znany i prestiżowy maraton kolarski w Polsce. Impreza odbywa się co dwa lata. Trasa rozpoczyna się nad morzem w Świnoujściu i kończy po 1008 kilometrach w Ustrzykach Górnych. Na pokonanie dystansu zawodnicy mają 72 godziny. Na drodze znajduje się kilka punktów kontrolnych, na których można odpocząć i uzupełnić zapasy energetyczne. Udział w ultramaratonie poprzedzony jest specjalnymi kwalifikacjami, na które składają się krótsze dystanse.
Wydarzenie stosunkowe nowe na kolarskiej mapie Polski. Maraton jest dedykowany osobom, które lubią łączyć zwiedzanie z pokonywaniem długich dystansów. Trasa obejmuje cztery stolice europejskich państw: Pragę, Bratysławę, Wiedeń i Kraków, który – jak tłumaczą organizatorzy – chwilowo nie jest stolicą Polski. Dystans do pokonania to około 1300 kilometrów w cztery dni. W związku z obostrzeniami pandemicznymi związanymi z przekraczaniem granic kraju, powstał plan zmiany trasy, jednak klub Rajdy Dla Frajdy zajmujący się organizacją nie podjął ostatecznej decyzji.
Co prawda knedli w tym roku nie było (a i kawy nie za wiele), ale ostatecznie weekend Bożego Ciała nie poszedł tak…
Opublikowany przez Rajdy Dla Frajdy Wtorek, 16 czerwca 2020
Spośród ultramaratonów organizowanych na terenie Polski, ten obejmujący trasę najbliżej granicy kraju jest najdłuższy i najbardziej wymagający. Dystans, który muszą pokonać uczestnicy, wynosi ponad 3000 kilometrów, a czas trwania wyścigu to 10 dni. Maraton podzielono na dwie kategorie. Pierwsza z nich to EXTREM, podczas której zawodnicy jadą non-stop i nie otrzymują pomocy z zewnątrz. Całym ich wyposażeniem jest ekwipunek, z którym staną na linii startowej. Samodzielnie ustalają także czas jazdy, długość i miejsce wypoczynku. Druga grupa zawodników to grupa SPORT, która porusza się ze swoją grupą techniczną i logistyczną.
Zima w pełni, nawet w Szczecinie śnieg padał. Na rozgrzewkę prezentujemy projekt trasy MRDP 2021. Szykujcie formę, do…
Opublikowany przez MRDP Maraton Rowerowy Dookoła Polski Czwartek, 14 stycznia 2021
Ultramaraton kolarski odbywający się w formule zapętlonej trasy. Uczestnicy wyścigu mają 24 godziny na przejechanie jak największej liczby kilometrów. Ultra-Time Trial daje również możliwość pobicia rekordu Polski w jeździe 24-godzinnej. Na maraton mogą zapisać się jedynie zawodnicy, którzy udokumentują swoje osiągnięcia. Mężczyźni muszą wykazać, że w ciągu 24 godzin przejechali minimum 600 km, a kobiety 500 km.
Do startu 🏁 Ultratime-trial zostało 100 dni 🙈 Jak już Was informowaliśmy w tegorocznej edycji, będzie możliwość…
Opublikowany przez UltraTime-trial Środa, 20 stycznia 2021