Rękawice bokserskie dla dzieci – jak odpowiednio wybrać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Dorośli zawodnicy sztuk walki dokładnie wiedzą, jakiego sprzętu i akcesoriów potrzebują, aby zapewnić sobie komfortowy i bezpieczny trening. Wśród ich obowiązkowego wyposażenia znajdują się rękawice bokserskie. Dla dzieci jednak ten element ochronny jest równie ważny, o ile nie najważniejszy w trakcie poznawania sportów walki. Jak właściwie dobierać rękawice dla najmłodszych?

Rękawice bokserskie dziecięce – jakie spełniają funkcje?

Rękawice bokserskie u najmłodszych spełniają te same funkcje, co u dorosłych zawodników. W grę wchodzi zabezpieczenie dłoni przed otarciami, bolesnymi urazami czy poważnymi kontuzjami. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, bo nawet zwykłe otarcie kostek przy niewłaściwie dobranych rękawicach może sprawić, że maluch nie będzie chciał przychodzić na kolejne treningi.

Dzieci potrzebują zachęty i motywacji. Muszą zdawać sobie sprawę, że sport kontaktowy niesie ze sobą ryzyko, ale pierwsze treningi, które bazują na nauce, mają za zadanie zaszczepić w nich nową pasję. Rękawice, które będą dobrze leżeć na dłoniach dziecka, zapewnią mu komfort i zachęcą do ćwiczeń. Modele odpowiednie dla najmłodszych można znaleźć na stronie https://bushido-sport.pl/pol_m_Asortyment_Sprzet-dla-dzieci-DBX-KIDS_Rekawice-bokserskie-dla-dzieci-877.html.

Rozmiar rękawic dziecięcych – waga a rozmiar

Rękawice dziecięce występują w różnych rozmiarach – od nawet 4 Oz do 6-8 Oz. Oz to uncja, jednostka wagowa wynosząca 28,4 grama. Rozmiar to zatem tak naprawdę waga rękawic. Wymiary zewnętrzne tych najmniejszych, przeznaczonych dla młodych adeptów sztuk walki, nie różnią się znacząco.

Najmniejsze rękawice sprawdzą się u maluchów, które dopiero rozpoczynają przygodę z boksem czy innymi sztukami walki. Nieco większe przeznaczone są dla nastolatków.

Rękawice bokserskie dla dzieci – konstrukcja

W rękawicach bokserskich dla najmłodszych stosowana jest zazwyczaj gruba warstwa pianki. Takie wypełnienie gwarantuje odpowiednio miękkie rękawice, które zapewniają komfortowy trening. Tego typu budowa odpowiada za ochronę zarówno dłoni dziecka, jak i szczęki sparingpartnera.

Wśród modeli dziecięcych zwraca się ponadto uwagę na zabezpieczenie kciuka przed wybiciem bądź przyjęciem nienaturalnej pozycji. Element kciuka jest przymocowany do rękawic taśmą.

Rękawice bokserskie dla dziecka – przyrządowe i sparingowe

Choć nauka najmłodszych adeptów sztuk walki rozpoczyna się od zadawania ciosów „na sucho”, w powietrze, ponadto od podstawowych ćwiczeń, a także przyjmowania prawidłowej pozycji, nie można obejść się bez rękawic. Nawet wtedy, gdy są one jedynie nałożone na ręce dziecka, jeszcze przed ćwiczeniem wyprowadzania ciosów na przyrządy, pozwalają nabrać odpowiednich nawyków.

Na dalszym etapie nauki do wyboru są rękawice przyrządowe, czyli treningowe, oraz sparingowe. Te pierwsze są wytrzymalsze, twardsze i o mniejszym stopniu amortyzacji, czyli spełniają wszystkie kryteria obowiązkowe podczas ćwiczeń np. na worku bokserskim. W przypadku sparingów liczy się w dużym stopniu amortyzacja i ochrona dłoni dziecka oraz szczęki sparingpartnera. Modele sparingowe są zatem bardziej miękkie, lepiej amortyzują i mają grubsze wypełnienie z pianki.

Konstrukcja i jakość wykonania rękawic bokserskich dla najmłodszych

Wśród modeli polecanych do użytkowania przez najmłodszych znajdują się rękawice ze wzmocnionej skóry syntetycznej. Są niemalże tak samo wytrzymałe i komfortowe w użytkowaniu, co rękawice ze skóry naturalnej.

Tak wykonane rękawice są odporne na uszkodzenia, a także rozdarcia, dzięki zastosowaniu dodatkowego wewnętrznego podszycia.

Uwagę zwraca się na sposób zapinania. W przypadku dzieci polecane są rękawice z przedłużoną częścią na nadgarstek – dla lepszej ochrony – zapinane na rzep. Maluch jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z rozpinaniem i zapinaniem takich rękawic bokserskich. Jednocześnie zapewniają mu one komfort podczas ćwiczeń, nie zsuwają się i nie uciskają.

Kwestie wizualne – czy mają znaczenie?

W rękawicach bokserskich najważniejsze jest ich wykonanie. Poza tym właściwie dobrany rozmiar, ale na tym nie koniec. Dzieci potrzebują zachęty do sportu i podejmowania kolejnych treningów. Z tego względu dobrze jest poszukać rękawic bokserskich np. w żywych kolorach czy z ciekawymi wzorami. Choć kwestie estetyczne nie mają wpływu na komfort i bezpieczeństwo użytkowania, to na radość z treningów już tak.

Na rynku można znaleźć producentów, którzy oferują rękawice w kolorach i wzorach dopasowanych do potrzeb chłopców i dziewczynek. Są to modele oczywiście spełniające rygorystyczne normy i gwarantujące należytą ochronę podczas treningów, a przy tym kuszące wyglądem.

Dziecięce rękawice bokserskie powinny być wytrzymałe, dopasowane rozmiarem,  a także do rodzaju podejmowanych treningów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przy okazji zaciekawiły dziecko kolorem bądź wzorem.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*