Różne oblicza sztuki przetrwania – survival i nie tylko

Różne oblicza sztuki przetrwania – survival i nie tylko

Materiał Partnera

SURVIVAL I WYPRAWY
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Życie pisze różne scenariusze i nie zawsze da się przygotować na każdą sytuację. Niejednokrotnie zdarzenia potrafią nas mocno zaskoczyć. Z tego też względu warto uzbroić się w wyposażenie oraz praktyczne umiejętności, które pomogą przetrwać nawet w ekstremalnych momentach.

Na czym polega klasyczny survival? Kto powinien zapoznać się z jego tajnikami? Kiedy przydatny bywa bushcraft, a kiedy powinniśmy zostać preppersami? O tym przeczytacie poniżej.

 

Sztuka przetrwania – radzenie sobie w każdej sytuacji

O survivalu napisano już wiele. Czym on w ogóle jest? To sztuka radzenia sobie w różnych, często naprawdę ekstremalnych warunkach, gdy znajdujemy się w nieznanym terenie. Klasyczny survival bowiem zakłada brak dostępu do rozbudowanego wyposażenia i przydatnych sprzętów w problematycznym terenie. Z tych też względów niejednokrotnie określa się go również mianem samoratownictwa.

Oznacza to zatem zdolność do wykonywania narzędzi, przygotowania schronienia, zdobywania pożywienia lub nawigacji bez dostępu do nowoczesnych technologii i specjalistycznych produktów, wyłącznie w oparciu o podstawowe narzędzia EDC, czyli przedmioty, które powinno się mieć przy sobie zawsze (z ang. every day carry).

 

Różne formy survivalu – na jakie wyjazdy warto się zapisać?

W zależności od lokalizacji i zakresu zadań klasyczny survival można podzielić na szereg typów i podtypów. Często mówi się choćby o survivalu:

  • leśny lub zielony (radzenie sobie w dzikim terenie),
  • miejski (przetrwanie w sytuacjach kryzysowych w obszarach gęsto zabudowanych),
  • militarny (zdobywanie umiejętności radzenia sobie w okresie konfliktów zbrojnych).

Zdarza się również, że survival dzieli się ze względu na cele, jakie wyznaczamy sobie podczas wyprawy. Wyróżnia się choćby:

  • rajdy przełajowe na orientację,
  • szkolenia z pierwszej pomocy,
  • ćwiczenia strzeleckie,
  • odkrywanie danego obszaru pod względem fauny, flory czy zabytków historycznych.

W każdym przypadku trzeba oczywiście pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednie sprzęty i akcesoria, które da się bez większego trudu znaleźć na przykład na stronie Karaluch.

 

Bushcraft – jak radzić sobie w terenie?

Survival w znacznym stopniu jest powiązany z bushcraftem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z różnic dzielących obie formy aktywności.

O ile bowiem survival skupia się na krótkofalowym przetrwaniu w nieznanym terenie w razie wystąpienia sytuacji, która może zagrażać zdrowiu i życiu człowieka, o tyle bushcraft to przede wszystkim zdobywanie praktycznych umiejętności, które zwiększają przyjemność z rekreacji w dzikim, odludnym terenie.

Bushcraft miewa także różne odsłony. Pojawia się choćby opcja rekonstrukcyjna, gdy wykorzystuje się wiedzę do tworzenia narzędzi stosowanych do przetrwania przez ludzi z różnych epok. Z kolei bushcraft nowoczesny zakłada przetrwanie i spędzanie czasu w plenerze, z wykorzystaniem współczesnych narzędzi.

 

Współczesny prepping – domowe przygotowania na czas kryzysu

Nieco innym zjawiskiem, również związanym ze sztuką przetrwania, jest prepping. Zakłada on jednak radzenie sobie nie w dziczy czy nieznanym terenie, ale we własnym domu. Polega na odpowiednim przygotowaniu się, zabezpieczeniu budynku oraz zagwarantowaniu zapasów, które pomogą przetrwać dłuższy czas w komfortowych warunkach, jeśli zdarzą się rozmaite ekstremalne sytuacje, jak awarie sieci energetycznej czy innych instalacji, klęski żywiołowe, epidemie czy konflikty zbrojne.

Preppersi dbają więc o zaopatrzenie spiżarni, dodatkowe źródła energii czy innych przydatnych produktów, które wpłyną na bezpieczeństwo i wygodę wszystkich domowników, uwięzionych w budynku bez kontaktu ze światem zewnętrznym.

 

Praktyczne umiejętności nie tylko na trudne czasy

Umiejętności przetrwania w trudnych warunkach bywają bardzo przydatne nie tylko w leśnej głuszy. Doświadczenie i wiedza survivalowa czy preppingowa umożliwiają radzenie sobie w trudnych sytuacjach, sprawne podejmowanie decyzji oraz skuteczniejsze zabezpieczenie siebie i otoczenia, gdy zdarza się coś niepokojącego. To także szansa na lepszą pracę w zespole, radzenie sobie pod presją czasu czy zdolność orientowania się w nieznanym terenie. Warto zatem zainteresować się tym tematem – nigdy nie wiemy, kiedy może okazać się bardzo potrzebny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*