Sprzęt fitness do siłowni – na co postawić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

To, jakim wyposażeniem dysponuje klub fitness, ma olbrzymie znaczenie. Przy czym obok rodzaju sprzętu ważna jest również jego jakość. Klienci chcą bowiem ćwiczyć na nowoczesnych i ergonomicznych maszynach. Co ważne, chcą mieć do wyboru różne urządzenia i akcesoria. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się treningi mieszane, gdzie ćwiczenia aerobowe przeplatają się z siłowymi. Jak zatem powinno wyglądać wyposażenie nowoczesnej siłowni, która jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby klientów?

Profesjonalne wyposażenie siłowni

Podstawą, jeśli chodzi o sprzęt fitness na siłownie, jest jakość samych urządzeń. W tym aspekcie nie można pozwolić sobie na żadne kompromisy, chyba że mamy do czynienia ze sprzętem poddanym profesjonalnej regeneracji. I kluczem jest tutaj właśnie określenie profesjonalny. Zapewne każdy, kto odwiedził siłownie, a miał możliwość oglądania czyjejś domowej bieżni czy rowerka stacjonarnego, zauważył, jak bardzo różnią się oba rodzaje urządzeń. 

Fot.: elements.envato.com / Rawpixel

Profesjonalny sprzęt do ćwiczeń to zaawansowane konstrukcje, które są stworzone z myślą o ekstremalnych warunkach użytkowania, gdzie sprzęt musi znieść olbrzymie obciążenie i tysiące godzin pracy. Przy czym dotyczy to nie tylko urządzeń do ćwiczeń, ale także akcesoriów do fitnessu. Zatem kwestią podstawową przy wyborze sprzętu fitness jest stawianie na marki, które produkują w pełni profesjonalny sprzęt na siłownię, przykładowo takie jak:

 • TechnoGym
 • Life Fitness
 • Precor
 • Panatta
 • Jacobs Ladder
 • Oemmebi
 • Apus Sports

Wybór sprzętu fitness i pozostałych urządzeń do ćwiczeń realizuje się również z uwzględnieniem rodzaju treningów. Jak to wygląda w praktyce?

Sprzęt fitness dla treningów grupowych

Jedną z popularnych form ćwiczeń są różnego rodzaju treningi grupowe obejmujące ćwiczenia typu aerobik, pilates, zumba czy joga. Kluby fitness oferują często autorskie programy ćwiczeń, które mają na celu osiągnięcie konkretnych efektów, takich jak zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zwiększenie elastyczności ciała czy poprawę kondycji. W czasie takich treningów bardzo często jest wykorzystywany sprzęt fitness w postaci różnego rodzaju akcesoriów do ćwiczeń. Jeśli planujemy takie grupowe zajęcia, to koniecznie należy wyposażyć w nie siłownie. Co warto tutaj szczególnie uwzględnić?

Podstawowy sprzęt fitness dla zajęć grupowych:

 • maty do ćwiczeń
 • stepy
 • piłki gimnastyczne
 • hantle winylowe
 • balancestepy
 • rollery
 • gumy do ćwiczeń
 • kettlebellsy

Powyższe akcesoria to minimum wyposażenia siłowni oferującej grupowe ćwiczenia fitness. A to dopiero początek, ponieważ klub fitness to także stanowiska do ćwiczeń indywidualnych, zarówno siłowych, jak i cardio. Jak wygląda wyposażenie siłowni w tym zakresie?

Strefa wolnych ciężarów

Trening oporowy, czyli inaczej ćwiczenia siłowe, realizowany może być na kilka sposobów. Można wykorzystać do niego ciężar własnego ciała i wtedy mamy do czynienia z tzw. kalisteniką. W tym przypadku przydatne są różnego rodzaju bramy i klatki funkcjonalne. Do najpopularniejszych metod ćwiczeń siłowych należą jednak podnoszenie ciężarów oraz ćwiczenia na maszynach. I tutaj mamy do czynienia przede wszystkim z tradycyjnymi hantlami i sztangami oraz maszynami ze stosem pozwalającymi ćwiczyć określone partie mięśni.

Sprzęt fitness do treningu cardio

Trening cardio można przeprowadzić zarówno w postaci ćwiczeń grupowych nastawionych na średnią lub wysoką intensywność, jak i z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń do ćwiczeń, które można zaliczyć do jednych z podstawowych elementów wyposażenia siłowni. Są to przede wszystkim bieżnie, maszyny eliptyczne (orbitreki) i rowerki stacjonarne.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / BGStock72

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*