Śnieżne safari w Polsce. Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem ekstremalnej wyprawy na snowmobile?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Na ośnieżonych traktach leśnych można coraz częściej spotkać nie tylko dziką zwierzynę poszukującą pożywienia, lecz także miłośników mocnych wrażeń. Jazda skuterem śnieżnym wymaga jednak rozwagi oraz odpowiedniego przygotowania – tylko wówczas będzie bezpieczna.

Snowmobile – co to takiego?

Jaki pojazd kryje się pod tajemniczą nazwą snowmobile? Jest to skuter śnieżny! Maszyna, która sprawdzi się nawet w ekstremalnych warunkach. Najlepszą rekomendacją niech będzie to, że skutery śnieżne to optymalny sposób pokonywania odległości w krajach skandynawskich, które słyną z wyjątkowo surowego klimatu. Można wyróżnić kilka typów skuterów przystosowanych do jazdy po ośnieżonych bezdrożach. Są to m.in. skutery turystyczne oraz wyścigowe. Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, zapoznaj się w pierwszej kolejności z przepisami określającymi kto i na jakich zasadach może przemieszczać się skuterem. Zadbaj także o to, aby przejażdżka była bezpieczna.

Przepisy prawne dotyczące jazdy skuterem śnieżnym – gdzie można nim jeździć?

Może się wydawać, że skoro skuter śnieżny radzi sobie bez najmniejszego problemu nawet w bardzo trudnych warunkach, to będzie to idealna alternatywa dla zawodnych samochodów osobowych na czas zimy w tych regionach kraju, w których zaspy śnieżne niejednokrotnie skutecznie utrudniają wydostanie się z domu. Z takimi sytuacjami często spotykają się mieszkańcy Bieszczad czy Podlasia. Niestety, mimo że skuter śnieżny raz-dwa by pokonał śnieżne przeszkody, to jazda nim po drogach publicznych jest całkowicie zabroniona. Jeżeli chcesz korzystać z uroków jazdy na snowmobile, musisz poruszać się wyłącznie po obszarach, które nie są sklasyfikowane jako drogi publiczne.

Best of Zakopane 💥💥
Snowmobile + Mountain + Sun
Welcome in Snow Safarii 🌲

Opublikowany przez Snow Safari Poland Piątek, 15 lutego 2019

Kierowanie skuterem – czy są potrzebne uprawnienia?

Jest jedna dobra informacja. Ustawa prawa o ruchu drogowym nie wymienia wśród pojazdów skuterów śnieżnych, a co za tym idzie, nie zostały określone żadne zasady regulujące kwestię tego, kto i na jakich warunkach może skorzystać ze skuterów śnieżnych. Co nie jest zabronione, jest zatem dozwolone, oczywiście w granicach rozsądku. To, że nie trzeba starać się o żaden dokument uprawniający do jazdy skuterem, nie oznacza, że pojazd ten może być prowadzony przez każdego. Trzeba mieć na uwadze, że skuter śnieżny to maszyna o ogromnej mocy, która może rozwinąć prędkość znacznie przekraczającą 100 km/h. Opanowanie takiego pojazdu wymaga wprawy. Za sterami snowmobile powinny siadać wyłącznie osoby odpowiedzialne, doświadczone i w odpowiednim wieku. Rodzice i opiekunowie powinni kilka razy się zastanowić, zanim pozwolą osobie niepełnoletniej na takie szaleństwo – zaleca się, aby skuterem kierowali dorośli. Warto także zadbać o to, aby pojazd wypożyczyć w takim miejscu, w którym pracownik wypożyczalni zapewni, choć podstawowe szkolenie z obsługi pojazdu.

Snowmobile – jak przygotować się do jazdy?

Jazda na skuterze śnieżnym to niewątpliwa frajda. Zimą jednak bywa mroźno. Nawet jeżeli temperatura na termometrze nie pokazuje skrajnie niskich wartości, to trzeba pamiętać, że duża prędkość oraz ewentualny wiatr dodatkowo potęgują odczucie zimna. Temperatura odczuwalna przez człowieka może okazać się zatem nawet o kilkanaście stopni niższa od tej, którą zanotuje termometr. Zanim wybierzesz się na zimową przejażdżkę, to ciepło się ubierz. Nie wystarczy sama kurtka puchowa. Zadbaj o dodatkową osłonę twarzy, a także o ciepłe rękawiczki. Przyda się także kask – w przypadku wywrotki może uratować życie.

Nie wolno lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jazda na skuterze śnieżnym to ogromna frajda, jednak też duże ryzyko. Zanim zdecydujesz się na taką przejażdżkę, to przemyśl, czy podołasz temu wyzwaniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, to może lepszym rozwiązaniem okaże się jazda z doświadczonym kierowcą, który perfekcyjnie ma opanowaną technikę jazdy? W górskich regionach naszego kraju można skorzystać z ofert firm, które proponują turystom przejażdżki skuterami. Taka wyprawa może trwać nawet kilka godzin – warto się na nią odpowiednio przygotować. Termos z herbatą i coś do jedzenia to podstawa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*