Skoki spadochronowe to sport, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Stale rośnie liczba osób, która pragnie pobić wszelakie rekordy, niekiedy wysoce ekstremalne. Oto zestawienie najciekawszych dokonań z całego świata.
W jaki sposób odbywa się pobijanie rekordów świata w dyscyplinie, jaką są skoki spadochronowe? Jest to możliwe zarówno podczas trwania różnego rodzaju zawodów, jak i poza nimi.
Jeżeli chodzi o konkursy, rekord pobić można między innymi podczas wykonywania rozmaitych akrobacji podczas spadania, m.in. Canopy Relative Work, czyli wykonywania akrobacji z rozłożonym spadochronem, czy też Relative Work – wykonywania akrobacji w wolnym spadaniu oraz w celności lądowania.
Poza zawodami rekord może zostać pobity w zakresie liczebności skaczącej wspólnie formacji, wysokości skoku czy celności lądowania. Aby został on zatwierdzony, niezbędna jest obecność sędziów posiadających uprawnienia do rejestrowania tego typu wyczynów. Konieczny jest także stosowny sposób ich dokumentacji. Dodatkowo osoba chcąca pobić rekord musi precyzyjnie przedstawić jego założenia przed wykonaniem skoku. Jeżeli nie uda się zrobić tego w całości, ale dotychczasowy rekord zostanie pobity, to zostanie on zapisany. Jeżeli chodzi o celność lądowania, uczestnik jest zobowiązany do możliwie jak najdokładniejszego trafienia w wyznaczony punkt w trakcie serii prób. Liczy się tutaj zarówno dokładność, jak i ilość sukcesów.
Co do rekordów wysokościowych, opierają się one na określeniu czasu i wysokości swobodnego spadania. Do tego celu wykorzystywane jest specjalne urządzenie, jakim jest barograf. Rekord może zostać odnotowany jedynie wówczas, gdy udało się pobić poprzedni wynik o minimum 2%. Chcąc pobić rekord dla największej formacji, konieczne jest zaprezentowanie na piśmie bardzo dokładnego planu wydarzenia.
8 września 2006 roku – tego dnia pobity został jeden z najbardziej imponujących rekordów w historii skoków spadochronowych. Obejmował on bowiem jednoczesny skok 400 skoczków w tym samym miejscu i czasie. Całość nadzorowana była przez 4 samoloty Lockhhed C-130 Hercules. W 2013 podjęto próbę pobicia rekordu. Wówczas jednocześnie wyskoczyć miało 500 skoczków. Niestety, uniemożliwiły to problemy z koordynacją poszczególnych uczestników oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne.
9 września 2006 roku – w tym dniu Jay Stokes w ciągu 24 godzin skoczył aż 640 razy, co przełożyło się na niecałe 3 minuty na 1 skok. W 2014 roku podjął on próbę pobicia swojego własnego rekordu, lecz przeszkodziła mu w tym pogoda.
4 sierpnia 2012 roku – to jeden z najniebezpieczniejszych i najbardziej technicznych rekordów świata. W wydarzeniu uczestniczyło 138 najlepszych skoczków z całego globu, którzy w jednym momencie skoczyli pionowo w dół z prędkością powyżej 350 km/h!
22 września 2012 roku – w tym dniu 100 uczestników zdecydowało się ustanowić rekord w największym niepołączonym locie na wingsuitach, czyli specjalnych kombinezonach ze skrzydłami, które są nowością w dziedzinie sportów ekstremalnych.
14 października 2012 roku – ustanowiony wówczas rekord świata był transmitowany zarówno przez internet, jak i stacje telewizyjne z całego świata. Został on pobity przez Felixa Baumgartnera, który wykonał skok ze stratosfery, z wysokości 38 969,4 metrów, ustanawiając w ten sposób 3 różne rekordy – najwyższy skok spadochronowy, najwyższy lot załogowy balonem oraz największa prędkość swobodnego lotu (wyniosła ona 1342,032 kilometra). Zaledwie 2 lata później rekord ten został pobity przez Alana Eustace.